اخبار
رسالت اصلی داوطلبان سلامت، کمک به تغییر رفتار مردم در زمینه های بهداشتی است

1397/9/19 دوشنبه

زهرا فتاحی، مسؤول داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، به مناسبت روز جهانی داوطلب سلامت، گفت: رسالت اصلی داوطلبان سلامت، ‌فراگیری مباحث مرتبط با سلامت و  انتقال آن به مردم به زبان ساده به منظور تغییر رفتار در زمینه های بهداشتی است.

ایشان با اذعان با اینکه استان قزوین در حال حاضر حدود 5800 داوطلب سلامت دارد که به عنوان داوطلب سلامت شهر، روستا و داوطلب متخصص فعالیت دارند؛ بیان کرد: بیش از 90 درصد از داوطلبان سلامت از بانوان علاقمند به مباحث بهداشتی هستند.

این کارشناس، هدف از جذب داوطلبان سلامت را آموزش مفاهیم بهداشتی به ایشان و انتقال آن به خانوارهای تحت پوشش توسط داوطلبان عنوان کرد و گفت: از جمله فعالیت های داوطلبان سلامت: تشویق خانوارها به استفاده از خدمات بهداشتی، مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت، پیگیری مراقبت های بهداشتی خانوارهایی که نیاز به مراجعه به واحدهای بهداشتی دارند، شناسایی مشکلات محله و گزارش آن و کمک به رفع مشکلات، همکاری در برنامه ها و طرح های منطقه ای و بهداشتی است.

فتاحی با اشاره به اینکه، اعتماد سازی و جلب مشارکت مردم، دو عنصر مهم در شکل گیری ارتباط موثر و موفق بین مردم جامعه و نظام سلامت است؛ گفت: ارائه کنندگان خدمات در نظام سلامت می توانند با ارتباط مناسب‌ با خدمت گیرندگان و مردم، موجب مشارکت مناسب آنان در برنامه های نظام سلامت شوند