اخبار
هشدار به خانواده ها !

1397/9/20 سه‌شنبه

هشدار به خانواده ها !

فروش هورمون های رشد حیوانی در باشگاه های بدنسازی متخلف

این هورمون ها، برای انسان، به شدت مضر است

چهارمین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان قزوین با حضور اعضا و به ریاست مریم بیدخام، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، روز 19 آذر 97 برگزار شد و دو موضوع فروش هورمون های رشد حیوانی در برخی باشگاه های بدنسازی متخلف و همچنین مداخلات افراد غیرمجاز در امور درمانی با نام طب سُنّتی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این نشست با سه دستور جلسه گزارش اجرای مصوبات جلسه پیشین، استاندارد نبودن وزن محموله ها در حمل و نقل توسط کارگران و گزارش ساماندهی مکمل های تغذیه ای ـ ورزشی در باشگاه های بدنسازی شروع شد.

در بحث مکمل های غذایی و ورزشی، گزارش بازدید کارشناسان حوزه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، از حقایقی تلخ از پشت پرده فعالیت تعدادی باشگاه متخلف پرده برداشت.

هورمون اسب، گاو و گوسفند در بدن انسان؟!

 به استناد این گزارش، در استان قزوین تعداد 208 باشگاه بدنسازی فعالیت دارد و کارشناسان حوزه معاونت غذا و دارو 97 مورد آن را بازرسی کردند که 11 باشگاه دارای مکمل بودند. سه باشگاه به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

عمده ترین تخلفات این باشگاه ها، فروش و مصرف داروهای گیاهی، پمادهای دست ساز غیربهداشتی، تجهیزات پزشکی و انواع لوازم آرایشی دست ساز، انواع عرقیات ترکیبی غیرمجاز و انواع داروهای غیرمجاز است که استفاده از آن ها عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته است.

خطرناک ترین مورد تخلف این باشگاه ها، فروش مکمل های غذایی غیرمجاز است که حاوی هورمون های رشد حیوانی بوده و با هدف تقویت و برجسته سازی عضلات ارائه می شود. هورمون های رشد حیوانی، در حیواناتی مانند، اسب، گاو و گوسفند، مصرف دارد و برای انسان به شدت مضر است.

سودجویی افراد غیرمجاز از طب سُنّتی

گزارش بازدید از باشگاه های بدنسازی، موضوع دیگری را به مباحث این جلسه اضافه کرد و گله مندی دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین را از مداخلات افراد غیرمجاز با نام طب سُنّتی و گاهی اسلامی را به همراه داشت.

رئیس دانشگاه، ضمن بیان فواید طب سُنّتی و تاکید بر صحت علمی مطالب کتاب طب الصادق و آموزه های ابوعلی سینا گفت: امروز عده ای با سوء استفاده از این عناوین، در امور درمان مداخله می کنند و دخالت های آنان برای مردم، عوارض داشته است. وی ادامه داد که یکی از این افراد غیرمجاز، اقدام به درمان بیمار دیابتی کرد و با قطع انسولین بیمار، متاسفانه موجب مرگ او شد.

یادآور می شود، دو تن از متخصصان طب سُنّتی در استان قزوین، مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی بوده و در حال فعالیت هستند. شهروندان هنگام مراجعه به مطب های درمانی طب سُنّتی، حتما از داشتن مجوز مورد تأیید وزارت بهداشت، اطمینان حاصل کنند.